Ayder Bulma Apart || Ayder Yaylası

AYDER YAYLASI

Ayder Bulma Apart

Ayder Bulma Apart 'ın içinde bulunduğu Ayder Fırtına Irmağı'nın iki kolundan biri olan Haladeresi Havzası'nın tam merkezindedir.

Son yıllarda ülkemizin turizm cennetlerinde bir tanesi olmuştur. Kaplıcası ile sağlık turizmine, Kaçkar zirvelerine yakınlığı ile dağcılık ve avcılık turizmine elverişli kadar kış sporları içinde büyük bir potansiyel taşımaktadır.

Mevcut şartlardasağlık turizmi Ayder'e turizm hareketlerinde başı çekmektedir. Kaplıca tesisleri modern şartlarda son on yıldır Turizm Bakanlığı'nın denetiminde hizmet vermektedir. Vadi tabanında dere içinden çıkmakta olan eski kaplıca ise bilinmeyen eski bir tarihten beri mevcuttur.

Bugün halk tipi hizmet eski kaplıca da devam etmektedir. Modern kaplıca tesisi iki büyük mermer havuza sahiptir. Ayrıca küvetli-duşlu-tuvaletli ve özel dinlenmeli kabinleri mevcuttur.Kaplıca suyu pekçok tıbbi problemi çözme gücüne sahiptir.

Öncelikle romatizmel hastalıklarda son derece şifalı etkiye sahiptir. Ayrıca ülser, gastrit, bağırsak tembelliğini giderdiği gibi lipid ve kolesterol seviyesini düzenleme özelliği vardır. Yara tedavisinde ve kapanmayan yaraların iyileşmesinde etkili olduğu bilinmektedir. Kadın hastalıkları konusunda fevkalade bir etkiye sahiptir. Göz hastalıkları çok kuvvetle fayda görülen bi başka antitetidir.

Kaplıca suyunun şifalı etkisinden hem içilerek hemde banyo yapılarak faydalanılır. Bütün uygulamalar devlet tarafından. temin edilen doktor kontrolunde olmaktadır. Tıbbı amacın gerçekleşebilmesi için 10-15 günlük bir kür gerekmettedir.

Kaplıca suyunun sıcaklığı 52 C derecedir.